Uređenje sobe za bebu jedan je od najljepših zadataka budućih roditelja. No, pogotovo kod prvog djeteta, to je i velika promjena puna pitanja. Međutim, s nama to možete lako riješiti!
Pogledajte koji je namještaj najprikladniji za bebu, kako urediti sobu za dječaka i djevojčicu ili kako organizirati sobu. Također uključujemo praktičan kontrolni popis, zahvaljujući kojem nećete zaboraviti opremu, i galeriju fotografija za bolju inspiraciju.
Odaberite namještaj od prirodnih materijala za dječju sobu.
Usredotočite se na praktičnost: Odaberite namještaj i dodatke izrađene od izdržljivih materijala i s perivim površinama koje vam štede gnjavažu čišćenja. Dovoljno prostora za pohranu također je važno.
Minimalizam je ključan: Nemojte pretrpavati sobu nepotrebnom opremom. Napravite popis darova koji možete podijeliti s obitelji i prijateljima kako bi izbjegli duplikate i dobili stvari koje ćete zaista koristiti.
Mislite na svoju braću i sestre: Ako već imate starije dijete, napravite prostora u sobi i za njega. Zajednička igra i uključivanje starijeg brata ili sestre promicat će koheziju među djecom.
Kutak za igru je neophodan: Omogućite prostor za igru gdje su igračke dostupne čak i maloj djeci. Praktične su kutije za odlaganje igračaka koje djeca mogu lako koristiti.
Osigurajte prostor: Provjerite je li soba sigurna – pokrijte ladice, uklonite opasne predmete i odaberite stabilan namještaj koji ne može naškoditi bebi. Ako vaša beba spava s vama u krevetu, razmislite o nabavi i ograde za krevet.
Ne zaboravite udobnost: Osim funkcionalnosti, obratite pozornost na ugodnu atmosferu. Odaberite nježne boje i umirujuće dekoracije koje će stvoriti skladno okruženje za miran san i odmor.
Neka vam prostor za prematanje bude pri ruci: Stol za prematanje postavite što bliže krevetiću i opremite ga svim potrebnim stvarima, poput pelena, maramica i krema. Uštedjet ćete vrijeme i trud tijekom noćnog presvlačenja, a sve ćete uvijek imati pri ruci.
Nikada ne stavljajte krevetić ispod prozora.
Provjerite je li soba sigurna.
U prvim tjednima života novorođenčad spava u krevetiću i do 18 sati, stoga je pri odabiru važno usredotočiti se na nekoliko točaka vezanih uz sigurnost:
Postavite krevetić tako da ne bude blizu prozora ili grijača zbog oscilacija temperature. Također provjerite pada li svjetlost uličnih svjetiljki na krevetić noću. Ako planirate postaviti krevetić pokraj kreveta, potražite tipove s bočnom stranom koja se spušta.
Ne zaboravite da krevetići za dojenčad i malu djecu sigurno ne uključuju obične jastuke. Male bebe ne mogu poduprijeti glavu i stoga postoji opasnost od gušenja. U slučaju prehlade, možete podupirati jednu stranu kreveta, ali nemojte stavljati ništa direktno ispod bebine glave.
Boje koje se koriste na dječjem namještaju moraju biti neškodljive za zdravlje.
Dječji krevetić trebao bi imati praktičnu rešetku podesivu po visini.
U dječjoj sobi trebao bi biti i stol za presvlačenje. Možete birati između sklopivih šankova koji se lako pomiču ili škrinja s promjenjivim dodatkom.
Prije kupovine prvo razmislite gdje želite postaviti komodić, koliko prostora imate za njega i želite li ga tijekom dana premještati na razna mjesta u stanu ili kući.
Veliki stol za prematanje nije prikladan za male stanove, više će odgovarati sklopivi stol ili zasebna podloga za prematanje. Alternativa je i radni stol koji se montira na zid< / a>, koji je spojen i može se postaviti na bilo kojoj visini.
Komoda za presvlačenje nudi obilje prostora za pohranu za sve vaše potrebe za presvlačenjem, kupanjem i presvlačenjem.
Za male stanove prikladniji će biti sklopivi pult ili zasebna prostirka za presvlačenje.
Osim krevetića i stolića za prematanje, ne zaboravite na ormar ili komodu za dječju odjeću, posteljinu, pelene ili prve igračke. Razmislite o tome da iako vam je sada dovoljna nekoliko ladica iz komode, kasnije ćete se baviti sve većim brojem igračaka ili potreba za sebe i bebu. Različite tkanine ili pletene košare za igračke ili kutije za pohranu djece.
Odaberite najbolji namještaj koji će rasti s bebom.
Djeca u ranoj dobi uče putem osjetilne percepcije. Pobrinite se da bebina soba nudi razne podražaje za vid, dodir, sluh i miris. Šarene igračke, različite teksture tkanina i sigurni predmeti koje djeca mogu istraživati izvrsni su načini za poticanje njihova osjetilnog razvoja.
Dječji tepisi apsorbiraju udarce i služe kao toplinska izolacija.
Održavajte sobu urednom pomoću košara za igračke ili kutija za odlaganje.
Dekice za igru podržavaju razvoj fine i grube motorike i osjetila.
Za novorođenčad odaberite jednostavno oslikavanje dječje sobe. Zidovi bi trebali imati jednoličnu boju. Prikladno je bojanje pastelnim bojama. Pogodan je za djevojčice i dječake i djeluje umirujuće. Iznad svega, okolina ne smije biti ometajuća.
Već u djetinjstvu možete oživjeti sobu tapetama, naljepnicama ili kontrastnim bojama. Pričekajte još malo sa slikama i zidnim dekoracijama. Mala beba ne prepoznaje što je slika ili zidni ukras, a što nije. Likovi ili životinje mogli bi ga uplašiti.
Bež boja će unijeti toplinu i udobnost u sobu.
Siva boja daje prostoru moderan i nenametljiv izgled.
Kada brinete o bebi, provodite puno vremena u dječjoj sobi. Udobna stolica za dojenje, jastuk za dojenje, stolić za odlaganje potrepština ili čak mali krevet u kojem se možete odmoriti tijekom noći mogu biti od velike pomoći. Imajte sve što vam je potrebno pri ruci i uživajte u svakom trenutku sa svojom bebom.
Djeca brzo rastu, stoga je važno da soba bude fleksibilna i da se može prilagoditi njihovim promjenjivim potrebama. Razmotrite namještaj koji se može lako modificirati ili zamijeniti. Na primjer, dječji krevetić koji se može transformirati u dječji krevet ili ormarići s podesivim policama. Ulaganje u kvalitetan i univerzalan namještaj sigurno će se isplatiti u budućnosti.
Stvaranje prave rasvjete u dječjoj sobi zahtijeva kombinaciju različitih vrsta svjetala koja pružaju praktično i umirujuće okruženje. Stropno svjetlo za dnevne aktivnosti, prigušeno noćno osvjetljenje za miran san i dodatne lampe ili rasvjetni ukrasi mogu zajedno stvoriti savršen prostor za bebu.
Osiguravanje sigurnosti u dječjoj sobi uključuje nekoliko ključnih mjera. Namještaj treba biti stabilan, pričvršćen za zid i bez oštrih rubova, dok električne utičnice moraju biti zaštićene utikačima i kabelima koji su sigurno skriveni. Prozori bi trebali imati sigurnosne brave i zalupiti vrata.
Birajte igračke bez sitnih dijelova i od netoksičnih materijala, a kutije za pohranu ne bi trebale predstavljati opasnost od ozljeda. Neklizajući tepisi, ograde za krevet i sigurna rasvjeta, uključujući LED svjetla, smanjuju rizik od padova i opeklina. Za povećanje sigurnosti mogu se koristiti monitori za bebe i detektori dima.
Crno-bijele igračke od velike su važnosti za novorođenčad jer se njihov vid tek razvija i najbolje percipiraju veliki kontrast između crne i bijele boje. Ove igračke pomažu stimulirati vid, pospješuju aktivnost mozga i razvoj kognitivnih vještina kao što su prepoznavanje i koncentracija. Gledanje crno-bijelih uzoraka također poboljšava koordinaciju očiju i motorički razvoj djeteta. Osim toga, stvaraju mirno okruženje koje može manje ometati novorođenčad od šarenih igračaka i tako bolje pridonosi njihovom ukupnom razvoju.