Ožujak je jedan od najvažnijih mjeseci u godini za vrtlare. Nakon zimskog sna, vrijeme je da se vrt probudi i pripremi za nadolazeću sezonu. Radovi u vrtu u ožujku uglavnom uključuju čišćenje i njegu travnjaka i cvjetnjaka. No, možete se veseliti i prvim sjetvama.
Pođite s nama i pogledajte koje nas sve aktivnosti očekuju kako bismo ostvarili bogat urod. Također prilažemo praktičan popis za vrtlarenje, zahvaljujući kojem nećete zaboraviti ništa važno.
Radovi u vrtu u ožujku uglavnom uključuju temeljito čišćenje nakon zime.
Nakon zime, vrt zaslužuje temeljito čišćenje. Zima često ostavlja nered u vrtu u obliku otpalog lišća, grana i mrtvih biljaka, koje ne samo da mogu spriječiti rast novih izdanaka, već se u njima mogu razmnožiti gljivice i štetnici. Stoga pažljivo prođite kroz sve dijelove vrta i obratite pažnju na sve detalje.
Najjednostavnija i najučinkovitija metoda je redovito ručno plijevljenje, idealno nakon kiše, kada je lakše iščupati korov s korijenom. Druga mogućnost je malčiranje gredica - sloj malča blokira svjetlost i time ograničava rast korova. Na mjestima gdje korov brzo raste, također možete koristiti prirodni ocat ili kipuću vodu, što su nježne metode uklanjanja bez upotrebe kemikalija. Kao prevenciju, isplati se redovito provjeravati gredice i uklanjati korov prije nego što ima vremena da se proširi.
Vrtni alat vaš je najbolji prijatelj u ožujku i stoga zaslužuje pažnju. Provjerite sav alat kao što su lopatice, lopate, škare i pile. Očistite ih, naoštrite i po potrebi nauljite kako bi vam dobro služili mjesecima. Također pripremite crijeva i sustave za navodnjavanje koji će uskoro biti potrebni. Kvalitetno pripremljen alat olakšat će vam sve vrtne radove u ožujku.
Čak i vrtni namještaj zaslužuje vašu brigu. Pregledajte ima li oštećenja i popravite pukotine ili labave vijke. Drveni namještaj možda će trebati novi sloj boje, metal, a zatim zaštitni sprej protiv korozije. A ako je vrtni namještaj došao do kraja životnog vijeka, pogledajte našu ponudu i odaberite novi vrtni namještaj u kojem ćete maksimalno uživati u prvim danima proljeća.
Provjerite sve alate.
Očistite, naoštrite i po potrebi podmažite alate.
Priprema gredica u ožujku ključni je korak za zdrav rast i razvoj biljaka tijekom cijele sezone. Pravilno pripremljene gredice dat će tlu potrebne hranjive tvari i strukturu, što će cijeniti i povrće i ukrasno bilje. Kako pripremiti cvjetne gredice u proljeće?
Ožujak je idealno vrijeme za sadnju i provođenje prve proljetne rezidbe voćaka i grmlja. Ovaj korak je bitan za zdravlje biljaka, kao i za bolje prinose tijekom cijele sezone. Orezivanjem se uklanjaju oštećene, bolesne ili nepravilno rastuće grane, čime se potiče rast novih izdanaka, bolja cirkulacija zraka između grana i smanjuje rizik od bolesti. Proljetna rezidba stoga je važan dio njege vrta.
U ožujku uglavnom orezujemo matične biljke - u ovu skupinu spadaju jabuke, kruške, dunje, mušmule, oskoruša, aronija i jasen. Stabla jabuka i krušaka su otporna, pa podnose i temeljitiju rezidbu.
Voćke (ogrozd, ribiz, maline, kupine) također se režu u ožujku, prije nego počnu nicati. Za grmlje, usredotočite se na uklanjanje starih i slabih grana. Ribiz i ogrozd mogu podnijeti redovitu rezidbu, što im pomaže da imaju bolju žetvu.
Koštuničavo voće (šljiva, trešnja, višnja, marelica, breskva i badem) uglavnom se reže tijekom vegetacije, a to je od srpnja do kolovoza, jer ne podnosi dobro rezanje. p>
Ljuske – orašasti plodovi i lješnjaci. Pogodno vrijeme za rezanje lijeske je rano proljeće. S druge strane, stablo oraha ispušta sok kada se reže zimi. Iz stvorene rane istječe velika količina vode s hranjivim tvarima. Zato stabla oraha režemo tijekom vegetacije ljetnom rezom, idealno u kolovozu.
Ožujak je izvrstan mjesec za sadnju drveća jer je tlo dovoljno vlažno nakon zime i drveće ima vremena da se ukorijeni prije ljetne sezone. U tom razdoblju možete saditi i voćke i ukrasno drveće i četinjače.
Među voćkama popularna su stabla jabuka, krušaka, šljiva i trešanja. Na primjer, od ukrasnog drveća mogu se saditi javori, tuje, breze, lipe ili grabovi, a od četinjača, primjerice, borovi ili smreke.
Najpopularniji vrtni poslovi u ožujku su sjetva povrća i cvijeća.
Ožujak je mjesec kada vrtlari konačno mogu krenuti s prvom sjetvom i razmnožavanjem biljaka. Ovaj korak je bitan za pravovremeni rast mladih sadnica, koje će imati dovoljno vremena da ojačaju i budu spremne za proljetnu i ljetnu sezonu. U ožujskoj sjetvi obuhvaćeno je rano povrće, začinsko bilje, ali i trajnice, stoga je važno obratiti pozornost na pravilnu tehniku sjetve i pripremu tla.
Osim sjetve, u ožujku možete započeti i s razmnožavanjem trajnica i ukrasnog bilja. Najčešća metoda je dijeljenje grozdova:
Travnjak je jako oslabio nakon zime, pa zaslužuje odgovarajuću njegu kako bi povratio svoju svježu zelenu boju i gustoću. U proljeće prozračite travnjak skarifikatorom kako bi imao bolji pristup hranjivim tvarima i vodi. Ako na travnjaku ima golih mjesta, posijajte ih sjemenom trave. Dodajte svom travnjaku gnojivo s višim udjelom dušika kako bi zadržao bujan i zelen izgled.
Ne zaboravite pripremiti ni staklenik.
Također možete polako početi razmnožavati biljke.
Vertikulacija je važan korak koji će pomoći vašem travnjaku da se riješi mahovine, mrtve trave i drugog otpada. Ovaj proces poboljšava opskrbu tla zrakom, vodom i hranjivim tvarima i potiče zdrav rast travnjaka. Ali koji je ispravan postupak?
Obavite scarification dva puta godišnje - u proljeće i jesen. Međutim, nikada ne skarificirajte tek posijani travnjak. Novi travnjak je osjetljiv i njegovo korijenje još nije dovoljno snažno da podnese ranu bez oštećenja. Preporuča se pričekati barem jednu godinu uzgoja.
U ožujku je vrijeme da pripremite jagode za sezonu i potaknete njihov rast. Najprije uklonite suho i oštećeno lišće kako biste biljkama omogućili bolji pristup svjetlu i zraku te nježno uklonite zemlju oko korijena. Dodajte sloj komposta ili organskog gnojiva kako biste biljkama dali hranjive tvari koje su im potrebne. Gredicu jagoda malčirajte korom ili slamom. To će zadržati vlagu u tlu i spriječiti rast korova.
Provjerite razmak između biljaka i presadite ih ako je potrebno kako biste im dali dovoljno prostora. Za prevenciju bolesti i štetočina, razmislite o korištenju prirodnih lijekova kao što su uvarak od koprive ili češnjaka i pregledajte lišće ima li znakova zaraze.
Ožujak je idealno vrijeme za opskrbu vrta prvom dozom hranjivih tvari koje će podržati rast i vitalnost biljaka. Kladite se na organska gnojiva, poput komposta, koja će obogatiti tlo potrebnim mikroorganizmima i dugoročno opskrbiti hranjivim tvarima. Za travnjak odaberite gnojivo s višim udjelom dušika koje će pospješiti njegovu svježu zelenu boju i zgušnjavanje. Voćke i grmlje će cijeniti posebna gnojiva za voće, koja će pospješiti cvjetanje i bogatu žetvu. U gredice možete dodati granulirani stajnjak ili brašno od rožina – obje se vrste polako razgrađuju i osiguravaju hranjive tvari tijekom cijele sezone.
U proljeće možete posaditi mnoge biljke u kutije. Isprobajte proljetne lukovice kao što su narcisi, tulipani ili zumbuli. Maćuhice i jaglaci također dobro funkcioniraju kao izdržljive biljke - mogu podnijeti hladnije noći i dodati svježe boje vašim kutijama. Začinsko bilje poput peršina, vlasca i metvice također se može dobro uzgajati u kutijama i praktično će se koristiti u kuhinji.