Popusti od -10% na krevete i madrace | Uštedite već danas →
10 € za vasRegistracijaPrijavaKošaricaMenu

Vrtlarenje u ožujku: uzmite motiku i dovedite svoj vrt u dobro stanje nakon duge zime!

Ožujak je jedan od najvažnijih mjeseci u godini za vrtlare. Nakon zimskog sna, vrijeme je da se vrt probudi i pripremi za nadolazeću sezonu. Radovi u vrtu u ožujku uglavnom uključuju čišćenje i njegu travnjaka i cvjetnjaka. No, možete se veseliti i prvim sjetvama.

Pođite s nama i pogledajte koje nas sve aktivnosti očekuju kako bismo ostvarili bogat urod. Također prilažemo praktičan popis za vrtlarenje, zahvaljujući kojem nećete zaboraviti ništa važno.

Radovi u vrtu u ožujku uglavnom uključuju temeljito čišćenje nakon zime.

Proljetno čišćenje u vrtu nakon zime

Nakon zime, vrt zaslužuje temeljito čišćenje. Zima često ostavlja nered u vrtu u obliku otpalog lišća, grana i mrtvih biljaka, koje ne samo da mogu spriječiti rast novih izdanaka, već se u njima mogu razmnožiti gljivice i štetnici. Stoga pažljivo prođite kroz sve dijelove vrta i obratite pažnju na sve detalje.

  • Pograbljajte otpalo lišće i grane u cvjetnjacima i na travnjaku.
  • Uklonite zimsku zaštitu biljaka poput slame ili netkanog materijala kada više ne postoji opasnost od mraza.
  • Riješite se mahovine i korova s ​​travnjaka, cvjetnih gredica ili šetnica.
  • Očistite svoju vrtnu kućicu.
  • Očistite posude i posude za preduzgoj.

Kako se jednostavno riješiti korova u vrtu?

Najjednostavnija i najučinkovitija metoda je redovito ručno plijevljenje, idealno nakon kiše, kada je lakše iščupati korov s korijenom. Druga mogućnost je malčiranje gredica - sloj malča blokira svjetlost i time ograničava rast korova. Na mjestima gdje korov brzo raste, također možete koristiti prirodni ocat ili kipuću vodu, što su nježne metode uklanjanja bez upotrebe kemikalija. Kao prevenciju, isplati se redovito provjeravati gredice i uklanjati korov prije nego što ima vremena da se proširi.


Priprema vrtnog alata

Vrtni alat vaš je najbolji prijatelj u ožujku i stoga zaslužuje pažnju. Provjerite sav alat kao što su lopatice, lopate, škare i pile. Očistite ih, naoštrite i po potrebi nauljite kako bi vam dobro služili mjesecima. Također pripremite crijeva i sustave za navodnjavanje koji će uskoro biti potrebni. Kvalitetno pripremljen alat olakšat će vam sve vrtne radove u ožujku.

Popravak vrtnog namještaja

Čak i vrtni namještaj zaslužuje vašu brigu. Pregledajte ima li oštećenja i popravite pukotine ili labave vijke. Drveni namještaj možda će trebati novi sloj boje, metal, a zatim zaštitni sprej protiv korozije. A ako je vrtni namještaj došao do kraja životnog vijeka, pogledajte našu ponudu i odaberite novi vrtni namještaj u kojem ćete maksimalno uživati ​​u prvim danima proljeća.

Provjerite sve alate.

Očistite, naoštrite i po potrebi podmažite alate.

Kako pripremiti cvjetne gredice u ožujku

Priprema gredica u ožujku ključni je korak za zdrav rast i razvoj biljaka tijekom cijele sezone. Pravilno pripremljene gredice dat će tlu potrebne hranjive tvari i strukturu, što će cijeniti i povrće i ukrasno bilje. Kako pripremiti cvjetne gredice u proljeće?

  • Uklonite stare biljne ostatke i korov: Prije nego počnete pripremati tlo, očistite gredicu od svega što tamo ne pripada.
  • Obilno tlo: Obilno tlo je važno. Motikom ili lopatom lagano prorahlite površinu do dubine od oko 15-20 cm. To će pomoći da kiša i vlaga u budućnosti dopru do korijena biljke.
  • Dodajte kompost ili organsko gnojivo: Kompost će dati tlu potrebne hranjive tvari koje su bile iscrpljene tijekom zime. Rasprostrite sloj komposta (cca 2-5 cm) i lagano ga zakopajte u zemlju.
  • Poravnajte površinu gredice: Nakon grabljanja komposta ili gnojiva, poravnajte površinu gredice tako da voda ostane ravnomjerno raspoređena.
  • Provjerite pH tla: Neke biljke zahtijevaju određeni pH (npr. biljke koje vole kiseline poput borovnica ili azaleja). Ako imate pH metar, izmjerite pH tla i prilagodite ga ako je potrebno dodavanjem vapna za povećanje pH ili treseta za smanjenje.
  • Pokrijte gredicu netkanom tkaninom: Ako još uvijek postoji prijetnja od mraza, pokrivanje gredice netkanom tkaninom pomoći će u zaštiti tla i sjemena od hladnoće.


Sadnja i proljetna rezidba voćaka i grmlja

Ožujak je idealno vrijeme za sadnju i provođenje prve proljetne rezidbe voćaka i grmlja. Ovaj korak je bitan za zdravlje biljaka, kao i za bolje prinose tijekom cijele sezone. Orezivanjem se uklanjaju oštećene, bolesne ili nepravilno rastuće grane, čime se potiče rast novih izdanaka, bolja cirkulacija zraka između grana i smanjuje rizik od bolesti. Proljetna rezidba stoga je važan dio njege vrta.

Kako pravilno izvršiti proljetnu rezidbu voćaka

  • Odaberite pravo vrijeme: Najbolje vrijeme za proljetnu rezidbu je početak ožujka, prije nego što se vegetacija potpuno razvije i počnu otjecati sokovi. Idealno je rezati kada nema opasnosti od jakog mraza.
  • Pripremite oštre škare i pile: Kako bi rez bio što precizniji i rana bolje zacijelila, uvijek koristite oštre alate. Tupi alati mogu povećati rizik od infekcije.
  • Uklonite bolesne i oštećene grane: Započnite s uklanjanjem svih grana koje su suhe, oštećene mrazom ili bolesne. To će smanjiti rizik od prijenosa infekcija na zdrave dijelove stabla.
  • Posvijetlite krošnju stabla: Za voćke kao što su stabla jabuka i krušaka, važno je ukloniti gusto rastuće grane unutar krošnje kako bi dovoljno sunčeve svjetlosti doprlo do plodova. Obrezivanje krošnje također će pomoći u poboljšanju cirkulacije zraka, što smanjuje rizik od plijesni i bolesti.
  • Uklonite konkurentske izdanke: Ako stablo proizvodi više paralelnih ili pregustih grana, odaberite jednu glavnu granu i uklonite ostale. To će omogućiti rast jačih i zdravijih grana.
  • Skratite jednogodišnje izboje: Kod koštičavih voćaka kao što su trešnje i šljive preporučljivo je jednogodišnje izboje skratiti za oko trećinu duljine, čime ćete potaknuti njihov rast i bolje grananje.

Koje drveće i grmlje orezati u proljeće

U ožujku uglavnom orezujemo matične biljke - u ovu skupinu spadaju jabuke, kruške, dunje, mušmule, oskoruša, aronija i jasen. Stabla jabuka i krušaka su otporna, pa podnose i temeljitiju rezidbu.

Voćke (ogrozd, ribiz, maline, kupine) također se režu u ožujku, prije nego počnu nicati. Za grmlje, usredotočite se na uklanjanje starih i slabih grana. Ribiz i ogrozd mogu podnijeti redovitu rezidbu, što im pomaže da imaju bolju žetvu.

Koštuničavo voće (šljiva, trešnja, višnja, marelica, breskva i badem) uglavnom se reže tijekom vegetacije, a to je od srpnja do kolovoza, jer ne podnosi dobro rezanje.

Ljuske – orašasti plodovi i lješnjaci. Pogodno vrijeme za rezanje lijeske je rano proljeće. S druge strane, stablo oraha ispušta sok kada se reže zimi. Iz stvorene rane istječe velika količina vode s hranjivim tvarima. Zato stabla oraha režemo tijekom vegetacije ljetnom rezom, idealno u kolovozu.

Koje drveće posaditi u ožujku?

Ožujak je izvrstan mjesec za sadnju drveća jer je tlo dovoljno vlažno nakon zime i drveće ima vremena da se ukorijeni prije ljetne sezone. U tom razdoblju možete saditi i voćke i ukrasno drveće i četinjače.

Među voćkama popularna su stabla jabuka, krušaka, šljiva i trešanja. Na primjer, od ukrasnog drveća mogu se saditi javori, tuje, breze, lipe ili grabovi, a od četinjača, primjerice, borovi ili smreke.

Kako pravilno saditi drveće?

  • Odabir mjesta: Prije sadnje odaberite pravo mjesto koje zadovoljava potrebe stabla za svjetlom, tlom i vlagom. Voćke trebaju sunčano mjesto, dok neke crnogorice i ukrasno drveće mogu podnijeti sjenu.
  • Priprema jame: Iskopajte rupu koja je približno dva puta veća od promjera i dubine korijena stabla. To će osigurati da će korijenje imati dovoljno prostora za rast i da će tlo biti prozračno.
  • Oslobađanje korijenske bale: Prije sadnje stabla, olabavite korijenje na korijenskoj bali kako bi se lakše proširilo u okolno tlo. Ako stablo ima vrlo gustu korijensku kuglu, nježno ga uznemirite.
  • Dodavanje komposta ili gnojiva: Možete dodati malo komposta ili organskog gnojiva na dno jame. Međutim, nemojte koristiti previše kako biste izbjegli oštećenje korijena.
  • Postavljanje stabla: Stavite stablo u jamu tako da vrat korijena (gdje se korijenje spaja s deblom) bude točno iznad razine tla. To je ključno za pravilan rast i sprječavanje truljenja korijena.
  • Punjenje i zbijanje zemlje: Napunite rupu zemljom i nježno je pritisnite kako se oko korijena ne bi stvorili zračni džepovi. Zalijevanje: Nakon sadnje stablo dobro zalijte kako bi se zemlja oko korijena slegla i biljka imala dovoljno vode za ukorjenjivanje. Sljedećih tjedana redovito ponavljajte zalijevanje, osobito ako je vrijeme sušnije.
  • Zaštita i potporanj: Ako je stablo mlado ili ima slabije deblo, pričvrstite ga za potporanj (npr. stup) koji ga stabilizira i štiti od vjetra.

Najpopularniji vrtni poslovi u ožujku su sjetva povrća i cvijeća.

Ožujska sjetva i razmnožavanje biljaka

Ožujak je mjesec kada vrtlari konačno mogu krenuti s prvom sjetvom i razmnožavanjem biljaka. Ovaj korak je bitan za pravovremeni rast mladih sadnica, koje će imati dovoljno vremena da ojačaju i budu spremne za proljetnu i ljetnu sezonu. U ožujskoj sjetvi obuhvaćeno je rano povrće, začinsko bilje, ali i trajnice, stoga je važno obratiti pozornost na pravilnu tehniku ​​sjetve i pripremu tla.

Što sijati u ožujku

  • Rano povrće: Možete početi sijati rotkvice, špinat, salatu, mrkvu i drugo povrće koje može podnijeti hladnije vrijeme. Rano povrće dobro klija i na nižim temperaturama pa sjeme možete sijati izravno u gredice ako vremenski uvjeti dopuštaju.
  • Bilje: ožujak je savršeno vrijeme za sjetvu začinskog bilja. Za početak ih možete posijati u posude za cvijeće ili posude za uzgoj, a kasnije ih presaditi na gredice.
  • Višegodišnje i jednogodišnje biljke: Neke trajnice, poput lavande ili maka, mogu se prethodno uzgojiti kod kuće. Pustite sjeme da proklija u posudama, a kada je toplije vrijeme, presadite sadnice na svoje mjesto u vrtu.

Kako sijati u ožujku korak po korak

  • Pripremite tlo ili supstrat: Za sjeme je potrebno kvalitetno i blago rahleno tlo, idealno obogaćeno kompostom ili posebnim supstratom za sjetvu. Neka tlo bude lagano, prozračno i bez grudica, što potiče brže klijanje.
  • Sijanje u posude za uzgoj: Ako želite prethodno uzgojiti presadnice, posijte sjeme u male posude ili čaše za uzgoj, kao što su jogurt ili vrhnje. Sjeme posijte plitko, svega nekoliko milimetara ispod površine, te ga prekrijte finim slojem supstrata. Održavajte tlo blago vlažnim.
  • Sjetva direktno na gredice: Kod sjetve na otvorenom preporučamo sijati sjeme u ravnomjerne redove, što će olakšati njegu i plijevljenje. Ostavite redove najmanje 20-30 cm razmaka kako bi biljke imale dovoljno prostora za rast.
  • Održavajte tlo vlažnim: Sjeme treba stalnu vlagu da proklija. Redovito vlažite tlo, ali izbjegavajte vlaženje, što može uzrokovati truljenje. Ako uzgajate kod kuće, prskalica je idealan alat za nježno navodnjavanje.
  • Pazite na temperaturu: sjeme većine biljaka dobro klija na temperaturi od oko 15-20 °C. Ako vanjske temperature još nisu pogodne, uzgojite presadnice kod kuće ili u stakleniku i presadite ih tek kada više nema opasnosti od mraza.

Razmnožavanje biljke u ožujku

Osim sjetve, u ožujku možete započeti i s razmnožavanjem trajnica i ukrasnog bilja. Najčešća metoda je dijeljenje grozdova:

  • Podjela grmova trajnica: Podijelite biljke tako da pažljivo iskopate grmove, podijelite ih na manje dijelove i presadite. Dijeljenje pomaže u pomlađivanju biljaka i dobivanju više sadnica za sljedeću sadnju.
  • Reznicama: Neke vrste biljaka, poput ružmarina ili geranija, mogu se razmnožavati reznicama. Odrežite zdravi izdanak dužine 10-15 cm, uklonite donje listove i ukorijenite ga u posudi s vlažnim supstratom.


Njega travnjaka u ožujku

Travnjak je jako oslabio nakon zime, pa zaslužuje odgovarajuću njegu kako bi povratio svoju svježu zelenu boju i gustoću. U proljeće prozračite travnjak skarifikatorom kako bi imao bolji pristup hranjivim tvarima i vodi. Ako na travnjaku ima golih mjesta, posijajte ih sjemenom trave. Dodajte svom travnjaku gnojivo s višim udjelom dušika kako bi zadržao bujan i zelen izgled.

Korak po korak upute kako njegovati svoj travnjak

  • Uklonite ostatke i lišće: Nakon zime, možete pronaći otpalo jesensko lišće, grančice i druge ostatke na vašem travnjaku koji sprječavaju svjetlost i zrak da dopru do tla. Sve pažljivo pograbljajte kako bi travnjak imao slobodnog prostora za rast.
  • Započnite skarifikaciju svog travnjaka: Koristite skarifikator da razbijete gornji sloj vašeg travnjaka i uklonite mahovinu i ostatke mrtve trave koji mogu ugušiti rast travnjaka i spriječiti ulazak zraka, vode i hranjivih tvari tlo. Rezultat je prozračan travnjak koji bolje upija hranjive tvari i vodu te se lakše regenerira nakon zime.
  • Prozračivanje travnjaka: Ako imate teško i zbijeno tlo, travnjak je potrebno prozračiti. Aerifikatorom ili vilama napravite male rupe u travnjaku koje će pomoći boljoj cirkulaciji zraka i opskrbi dubljih slojeva tla hranjivim tvarima.
  • Kositi gola mjesta: Nakon zime, gola mjesta se mogu pojaviti na travnjaku. Zasijte ta područja sjemenom trave, idealno koristeći istu mješavinu koju ste koristili izvorno. Pokrijte sjeme tankim slojem supstrata ili sitne zemlje i nježno pritisnite kako bi dobro prionulo na tlo.
  • Pognojite travnjak: Nakon prozračivanja i sjetve, vrijeme je da se travnjak opskrbi potrebnim hranjivim tvarima. U proljeće upotrijebite gnojivo s većim udjelom dušika, koje pospješuje rast i zgušnjavanje sastojine. Gnojite ravnomjerno i pridržavajte se doze navedene na pakiranju gnojiva.
  • Redovito zalijevajte: Proljetni mjeseci obično su vlažniji, ali ako je suho, redovito zalijevajte svoj travnjak. Travnjaku je potrebno dovoljno vode za rast kako bi se mogao brzo oporaviti i oblikovati debeli, zdravi tepih.

Ne zaboravite pripremiti ni staklenik.

Također možete polako početi razmnožavati biljke.

Često postavljana pitanja

Kako pravilno skarificirati travnjak?

Vertikulacija je važan korak koji će pomoći vašem travnjaku da se riješi mahovine, mrtve trave i drugog otpada. Ovaj proces poboljšava opskrbu tla zrakom, vodom i hranjivim tvarima i potiče zdrav rast travnjaka. Ali koji je ispravan postupak?

  • Odaberite pravi datum: Najbolje vrijeme za skarifikaciju je proljeće, idealno u ožujku ili travnju, kada travnjak počinje rasti, ali temperature nisu ipak previsoko. Tlo treba biti suho, ali travnjak blago vlažan - vertikulacija na mokrom tlu može oštetiti korijenje.
  • Pripremite travnjak: Prije skarifikacije, skratite travnjak na manju visinu kako bi scarifikator mogao lako prodrijeti u tlo. Idealna je visina od oko 3-4 cm, što će olakšati uklanjanje ostataka mahovine i stare trave.
  • Koristite odgovarajuću vrstu skarifikatora: skarifikatori mogu biti električni, benzinski ili ručni. Za manje vrtove može biti dovoljan ručni skarifikator, no za veće površine uštedjet će vam električni ili benzinski skarifikator koji ima veću snagu.
  • Odredite dubinu rezova: Postavite skarifikator tako da oštrice prodiru u tlo samo do dubine od nekoliko milimetara (obično oko 3-5 mm). Predubok rez mogao bi oštetiti korijenje trave, dok preplitak rez ne bi imao željeni učinak.
  • Sustavno okomite: Krećite se ravnomjerno po cijelom travnjaku u ravnim linijama, po mogućnosti naizmjenično uzdužno i poprečno, tako da okomitost pokrije sva područja. Radite postupno kako ne biste propustili nijedno mjesto i kako bi travnjak bio ravnomjerno očišćen.
  • Uklonite sve ostatke: Nakon skarifikacije, pograbljajte i uklonite mrtvu travu, mahovinu i druge ostatke olabavljene srafiranjem. Time ćete spriječiti nakupljanje ostataka koji bi mogli spriječiti regeneraciju travnjaka.
  • Gnojiti i zalijevati travnjak: Nakon skarifikacije poželjno je pognojiti travnjak kako bi dobili potrebna hranjiva za bržu regeneraciju. Koristite gnojivo s višim udjelom dušika koje potiče rast. Također, dovoljno zalijevajte travnjak kako bi imao dovoljno vlage za oporavak.
  • Sijanje golih mjesta: Ako nakon skarifikacije na travnjaku ostanu gola mjesta, zasijajte ih odgovarajućom travnom smjesom i utisnite sjeme u tlo.

Obavite scarification dva puta godišnje - u proljeće i jesen. Međutim, nikada ne skarificirajte tek posijani travnjak. Novi travnjak je osjetljiv i njegovo korijenje još nije dovoljno snažno da podnese ranu bez oštećenja. Preporuča se pričekati barem jednu godinu uzgoja.

Kako se brinuti za jagode u ožujku?

U ožujku je vrijeme da pripremite jagode za sezonu i potaknete njihov rast. Najprije uklonite suho i oštećeno lišće kako biste biljkama omogućili bolji pristup svjetlu i zraku te nježno uklonite zemlju oko korijena. Dodajte sloj komposta ili organskog gnojiva kako biste biljkama dali hranjive tvari koje su im potrebne. Gredicu jagoda malčirajte korom ili slamom. To će zadržati vlagu u tlu i spriječiti rast korova.

Provjerite razmak između biljaka i presadite ih ako je potrebno kako biste im dali dovoljno prostora. Za prevenciju bolesti i štetočina, razmislite o korištenju prirodnih lijekova kao što su uvarak od koprive ili češnjaka i pregledajte lišće ima li znakova zaraze.

Koje je prvo proljetno cvijeće?

Proljetno cvijeće donosi svježe boje i život u vrtove nakon duge zime. Neki od najpopularnijih su snježne kapljice, tratinčice, šafrani, narcisi, tulipani, zumbuli, đurđice i perunike.

Što gnojiti u ožujku?

Ožujak je idealno vrijeme za opskrbu vrta prvom dozom hranjivih tvari koje će podržati rast i vitalnost biljaka. Kladite se na organska gnojiva, poput komposta, koja će obogatiti tlo potrebnim mikroorganizmima i dugoročno opskrbiti hranjivim tvarima. Za travnjak odaberite gnojivo s višim udjelom dušika koje će pospješiti njegovu svježu zelenu boju i zgušnjavanje. Voćke i grmlje će cijeniti posebna gnojiva za voće, koja će pospješiti cvjetanje i bogatu žetvu. U gredice možete dodati granulirani stajnjak ili brašno od rožina – obje se vrste polako razgrađuju i osiguravaju hranjive tvari tijekom cijele sezone.

Što posaditi u kutiju u proljeće?

U proljeće možete posaditi mnoge biljke u kutije. Isprobajte proljetne lukovice kao što su narcisi, tulipani ili zumbuli. Maćuhice i jaglaci također dobro funkcioniraju kao izdržljive biljke - mogu podnijeti hladnije noći i dodati svježe boje vašim kutijama. Začinsko bilje poput peršina, vlasca i metvice također se može dobro uzgajati u kutijama i praktično će se koristiti u kuhinji.