15% popusta uz kod PROLJECE15 | Uštedite već danas →
-20 % na tepihe Flair Rugs uz kod FLAIR20 | Uštedite već danas →
5 € za vasRegistracijaPrijavaKošaricaMenu

Vrtna kućica: praktični savjeti za postavljanje i organizaciju

Kada razmišljamo o organizaciji i uređenju vrtnog prostora, često se oslanjamo na tuđa iskustva kako bismo donijeli odluke. Jedno takvo dragocjeno iskustvo dolazi od splitske blogerice Ana in Mamaland. U nastavku ćete pročitati njezine savjete i iskustvo odabira, postavljanja i organizacije vrtne kućice, koju je uspjela maksimalno iskoristiti za svoje potrebe. Krenimo zajedno u svijet vrtne organizacije s Anom!

Kako ste se odlučili i na kraju odabrali vrtnu kućicu?

Iako imamo veliki podrum odlučili smo u vrt postaviti vrtnu kućicu. Zašto? Jednostavno jer nam je tako zgodnije da uvijek imamo pri ruci sav alat potreban za rad u vrtu. Pri odabiru kućice smo se odlučili za metalnu jer nam se činila najjednostavnija za održavanje. Naime, plastične se ponekad pod utjecajem jakog dalmatinskog sunca iskrive, a drvene zahtijevaju redovito održavanje.
Pri odabiru kućice pripazite i da ima ventilacijske otvore (veće kućice imaju čak i prozor), a nije loše i da ima mogućnost zaključavanja.
Nakon što smo se odlučili koji materijal želimo, morali smo odlučiti gdje ćemo ju postaviti, kako bi mogli izabrati kućicu odgovarajućih dimenzija. Kasnije je bilo lako odabrati - birali smo prema materijalu i dimenzijama, te zadnja stavka je bila da bude i oku ugodna, tj da se što bolje uklopi u okruženje.

Kako je proteklo sastavljanje i organizacija?

Kućica koju smo odabrali bila je jednostavna za sastaviti. Vremenski je potrajalo nekoliko sati, jer ima dosta dijelova, ali upute su jasne i bitno je samo pomno ih pratiti. Nakon postavljanja kućice na red je došla organizacija "kreativnog" nereda. Bitno mi je da je sve pospremljeno i pregledno, kako ne bih trošila dragocjeno vrijeme na pronalazak alata.
Drveni stalak za alat je odlično rješenje za veći alat (grablje, lopate, vile...) i metle, pa čak i manje dodatke poput lopatice za smeće ili manjeg alata koji se može objesiti na kukice sa strana. Sav ostali alat, sitne predmete, te obuću i dodatke savjetujem pospremiti na police.
Niske metalne police idealne su za vrtne škare, dodatke za crijevo, manji alat... tj većinu stvari koja se redovito koristi u vrtu. Kako bi što bolje iskoristili prostor unutar kućice predlažem da se postavi barem jedna visoka polica. Kod njih pripazite na nosivost, tj maksimalnu kilažu koju svaka polica može izdržati. Na ovaj tip polica možete odložiti sve veće predmete. Ja sam tu stavila ručnu kosilicu, kante, vrtnu obuću te sustav za navodnjavanje koji koristimo u vrućim ljetnim mjesecima (spremljen u veću plastičnu kutiju).

Još koji savjet za kraj?

Ako vam prostor dopušta, odaberite vrtnu kućicu koja će imati i nešto slobodnog prostora za pohranu predmeta i namještaja koji želite sačuvati od utjecaja zimskih vremenskih uvjeta. Ja sam u jedan dio spremila dječju vrtnu kuhinju, šator, igračke predviđene za igru na otvorenom, te sam ostavila još malo mjesta za spremiti stolice koje zimi ne koristimo u vrtu.