Imamo novu aplikaciju | Otkrijte sve pogodnosti →
10 € za vasRegistracijaPrijavaKošaricaMenu

7 nezahtjevnih sobnih biljaka koje mogu preživjeti sve

Barbora Bláhová
Barbora Bláhová
Blog Hometure

Primjećujete li kako su gradski prozori i balkoni sve zeleniji? Uzgoj sobnog bilja postaje sve popularniji. Biljke nas smiruju i unose lijepu atmosferu u naš dom – kada uspijevaju. Ako se još premišljate i ne možete odlučiti koje biljke udomiti, imamo nekoliko savjeta za kućne biljke koje se lako održavaju i mogu tolerirati različite uvjete i razinu njege.

Tilandsija (Tillandsie)

Tilandsija jebiljka iz obitelji Bromelija (Bromeliaceae), koja se u prirodi drži za koru drveća i živi bez zemlje, samo od vlage u zraku. Ako tražite netipičnu ukrasnu biljku za interijer, za početak možete isprobati ovu.

Može izdržati izravnu sunčevu svjetlost i difuznu svjetlost. No, u takvim uvjetima potrebno je prilagoditi razinu vlage. U suhom, osunčanom stanu poželjno je biljci osigurati erarij ili je barem smjestiti među druge biljke u kojima se bolje održava vlaga. Inače je nezahtjevna i rijetko postaje žrtva štetočina.

Aglaonema

Nema svatko lijepo osvijetljen dom koji bi bio idealan za mirnu džunglu. A ova biljka, porijeklom iz Azije, jedna je od nezahtjevnih vrsta koja može uspjeti i u manje osunčanim prostorije. Među najčešćim je vrsta Aglaonema Commutatum i njene šarolike varijacije. Aglaonemi vole dobru cirkulaciju zraka, ali ne i propuh. Cijenit će izdašnije zalijevanje, ali će preživjeti lagano isušivanje supstrata. Možete zalijevati i listove, osobito u vrućim ljetnim danima. Kako stabljika raste, mnoge vrste postupno otpuštaju lišće odozdo, što nije pogreška u njezi. A iz tog razloga, može biti zanimljiva nadstrešnica.

Monstera

Monstera je jedna od najpoznatijih sobnih biljki, tako da ne smije izostati ni s našeg popisa. To je puzava trajnica, koja zahvaljujući svojim točkama rasta obično nema problema nastaviti rasti ako ju odrežete. Obilna fenestracija listova dolazi s godinama. Posljednjih godina na popularnosti dobivaju i šarene vrste ove biljke, koji su de facto, pogreške prirode, genetski mutanti. One pak mogu biti zahtjevnije za brigu i sporije rastu zbog svojih ograničenih fotosintetskih sposobnosti.

Iako Monstera može preživjeti u djelomičnoj sjeni, najbolje uspijeva na difuznom svjetlu, bez izravne sunčeve svjetlosti. Osigurajte joj potporu, kako biste spriječili deformaciju stabljike. Birajte tegle za cvijeće nešto veće od korijena i pripazite na prekomjerno zalijevanje – osobito zimi.

Ruelia (Dipteracantus)

Ruélia (uvodna fotografija u članku) dolazi iz tropskih krajeva Amerike, gdje raste kao šikara, često pokrovna biljka s ukrasnim lišćem. Kod nas još nije jako raširen, ali se to postupno mijenja zahvaljujući lakom razmnožavanju. Među najljepšim je vrsta Dipteracanthus devosianus (Ruellia makoyana), koja često cvjeta duboko ružičastim cvjetovima. Normalna sobna temperatura i raspršeno svjetlo bez oštrog sunca koje bi spalilo lišće dovoljni su za zadovoljenje ruelije.

Biljka voska (Hoya)

Uvijek su uspijevale na prozorskim daskama naših baka bez pretjerane brige. Osobito oko Valentinova, u trgovinama možete primijetiti posude za cvijeće s malim masnim listovima Hoya Kerrii u obliku srca kako vire iz gline. Slatko, ali većina neće izrasti u cijelu biljku. Ako kupite ovakvu biljku od komercijalnog uzgajivača, prvo provjerite korijensku balu. Obično je čvrsto vezana ili na neki drugi način ograničena u rastu i potrebno je olabaviti korijenje i presaditi biljku.

Ova vrsta biljke nije otrovna za životinje. Hoyu možete uzgajati kao viseću biljku ili joj ponuditi oslonac. Zalijevajte umjereno tek nakon što se supstrat osuši. Tijekom ljeta možete lagano zaprljati lišće. Za razliku od mnogih drugih sukulentnih biljaka, Hoya ne voli direktno sunce, može biti blizu prozora, ali razmislite o sjeni ljeti. Ako uspije, razveselit će vas bujnim zvjezdastim cvjetovima.

Filodendron

Postoje stotine vrsta filodendrona. Posljednjih su se godina u domovima čeških uzgajivača proširili osobito rjeđi, manje uobičajeni komadi ove biljke slične arumu. Iako mnogima od njih za zadovoljavajući rast treba dosta iskustva u uzgoju, postoje i vrste koje nisu zahtjevne za uvjete običnog kućanstva. Probajte potražiti npr. rodove scandens, red emerald, hastatum, birkin, xanadu, koji su prilično dostupni u našim trgovinama.

Filodendroni općenito trebaju raspršenu neizravnu svjetlost, koja utječe na veličinu i zasićenost boje lišća. Većina njih također će cijeniti podršku na koju se mogu osloniti. Biljke uspijevaju u skupini gdje dobro zadržavaju vlagu zraka i većina će cijeniti kontinuirano orošavanje. Zaliti nakon što se supstrat osuši. Čuvajte se izlijevanja, posebno zimi. Neupadljivost nekih vrsta uravnotežuje lijepo prepoznatljivo pakiranje, kao što je ovo teglica za cvijeće od terakote Bloomingville Lelou.