Do -20% na sve za vrt | Uštedite već danas →
5 € za vasRegistracijaPrijavaKošaricaMenu

Kako se brinuti za božićnu zvijezdu da procvjeta i sljedeće godine?

Božićna zvijezda - šarena je biljka koja je postala sastavni dio božićnog razdoblja. Ali jeste li znali da uz nju možete imati šareni Božić godinama koje dolaze? U nastavku pročitajte nekoliko savjeta kako ju pravilno njegovati kako bi sljedeće godine ponovno bila crvena.

Kako odabrati i kupiti kvalitetnu božićnu zvijezdu?

  • Ako tek sada kupujete biljku, pazite gdje je kupujete. Trebala bi biti u trgovini, na toplom, a ne vani na hladnoći kako se ponekad prikazuje.
  • Odaberite biljku koja još ima zelene pupoljke.
  • Temeljito pregledajte biljku kako biste bili sigurni da nema štetnika.
  • Pokušajte lagano protresti biljku da vidite otpada li lišće.
  • Ponjušite biljku: Osjećate li miris plijesni? Nemojte onda ni kupovati takvu biljku.

Savjet: Neka biljka bude dobro zamotana prilikom kupovine i transporta iz trgovine kako ne bi pretrpjela temperaturni šok.

5 koraka za brigu o božićnoj zvijezdi tijekom Adventa

  1. Kad biljku donesete kući, pronađite joj pravo mjesto. Idealno je dosta difuznog svjetla. Nemojte ju stavljati blizu radijatora, optimalna temperatura je između 20 - 22°C.
  2. Osigurajte biljci pravo zalijevanje stajaćom vodom.
  3. Održavajte tlo razumno vlažnim.
  4. Bilku možete poprskati raspršivačem.
  5. Zaštitite svoju božićnu zvijezdu od naglih promjena temperature, propuha, grijanja i izravne sunčeve svjetlosti.

Kako njegovati božićnu zvijezdu nakon Božića

  1. Kad raznobojno lišće otpadne nakon Božića, odrežite biljku na oko 10 centimetara i zaustavite istjecanje bijelog soka tako da je namočite u toplu vodu. Stavite biljku na svijetlo mjesto s temperaturom od oko 16 stupnjeva i ograničite zalijevanje tijekom zime.
  2. Umjesto šarenog lišća, novo zeleno lišće postupno će nicati kada stignu proljeće i ljeto i tako će ostati veći dio godine. Trebat će malo više njege da ponovno procvjetaju.
  3. Idealna temperatura za uzgoj božićnih zvijezda je oko 20°C. Opet, izbjegavajte propuh i izravnu sunčevu svjetlost. Za to je idealno mjesto blizu prozora okrenutog prema zapadu. Biljka također može ljetovati na otvorenom od proljeća do jeseni, gdje može podnijeti puno sunca (istočno ili zapadno).
  4. Zvijezdu redovito zalijevajte odstajalom vodom i pazite da supstrat ne bude previše mokar. Radije zalijevajte rjeđe, nego da bude pretjerano namočeno korijenje. Stalna gnojidba pomaže održavanju biljke u dobrom stanju. Možete ju presaditi i u veći lonac ako ga je prerasla i ako je korijenje prenatrpano.

Probudite biljku mjesec dana prije Božića

Otprilike mjesec dana prije Božića najvažnije je vrijeme ako želite da vaša božićna zvijezda ponovno zasja na vašem stolu ili prozorskoj dasci. Biljka mora imati kratak dan i dugu noć, po mogućnosti 8 do 9 sati mraka dnevno. Da biste to postigli, pokrijte biljku navečer (npr. kartonskom kutijom) i otkrijte je ujutro. Svako svjetlo - od uličnih svjetiljki do kućne rasvjete - može utjecati na (ne)cvjetanje, stoga je prekrivanje jako važno.

Već nakon tri tjedna možete se radovati novim pupoljcima. Na Badnjak ćete imati prekrasnu, domaću božićnu zvijezdu u punoj snazi.

Zanimljivosti o božićnoj zvijezdi

  • Poinsettia/božićna zvijezda je poznata po svojim prepoznatljivim crvenim listovima, koje često smatramo cvjetovima, ali zapravo su cvjetovi male žute kuglice u sredini tih listova.
  • Biljka je porijeklom iz Meksika, gdje je simbol Božića od 17. stoljeća i ondje se smatra trajnicom. Pripada obitelji briofita i otrovna je za kućne ljubimce i djecu. Njeno bijelo mlijeko može uzrokovati neugodan osip.

Savjet: ukrasite svoj svečani stol svjetlucavim zlatnim anđelom ili zvijezdom koji će, uz vaše živopisne ukrase, dodati pravu božićnu atmosferu u domu.