Krumpir salata, nekoliko boca konjaka od jaja, svježe začinsko bilje, povrće i izuzetno mirisni sirevi. Vaš blagdanski hladnjak puca po šavovima i pitate se gdje ga sve smjestiti?
Kako se pobrinuti da slastice ne mirišu na slaninu i da svaki mjesec iz donje ladice ne izvučemo neki predmet neatraktivnog izgleda?
Organiziranje hrane u hladnjaku može biti teško, ali s pravim pomagačima snaći ćete se u trenu. Pokazat ćemo vam naše omiljene moderne staklenke, boce i praktične organizatore koji će vam olakšati svakodnevni život.
Prvo isključite hladnjak i ispod njega stavite krpu u slučaju da se led otopi. Zatim izvadite svu hranu iz hladnjaka i bacite onu koja je pokvarena ili kojoj je prošao rok upotrebe. Pripremite kantu sapunaste vode ili octa i krpu. Izvadite sve ladice i police i operite ih u sudoperu. Zatim očistite unutrašnjost hladnjaka sapunicom. Ne zaboravite ni na odvodni kanal. Na kraju sve osušite krpom da se ne stvori inje. Na kraju vratite hranu u hladnjak slijedeći savjete koje smo spomenuli u ovom članku.
Razmislite i o raspodjeli prostora u vratima hladnjaka. Na samom dnu poželjno je staviti mlijeko, sokove, mineralnu vodu i, ako volite alkohol, pivo i bijelo vino.
O něco výš se mohou umístit otevřené konzervy a marmelády. Uložit zde můžete i kečup s hořčicí a další ochucovadla. Do dveří patří ideálně také vajíčka a máslo s margarínem. Vajíčka do lednice nedávejte v papírovém obalu, riskovali byste tak přenos různých bakterií. Přendejte je do obalů na vejce a nejlépe špičkou dolů.
Zamrzivač treba imati temperaturu od -18 do 20 °C. Svu hranu dobro zamotajte i označite datumom. Hranu pokušajte zamrznuti što je brže moguće, tako će bolje zadržati kvalitetu i strukturu. Nikada nemojte zamrzavati lisnato povrće, prženu hranu, majonezu, voće i povrće s visokim udjelom vode.
Skuhanu hranu ostavite da se ohladi i stavite je u hladnjak što prije, najbolje u roku od dva sata. Podijelite hranu na manje dijelove za brže hlađenje i lakše podgrijavanje. Prilikom podgrijavanja pazite da hrana dosegne najmanje 75°C.