Proljeće kod kuće i vani | Inspirirajte se →
5 € za vasRegistracijaPrijavaKošaricaMenu

Uskrs

Pripremite se za Uskrs s nama. Imamo puno uskršnjih dekoracija i dodataka za vas, koji će vam pomoći da uljepšate svoj dom. Tu su i DIY projekti za uskrsne kreacije te recepti za razne poslastice.

Uskršnji praznici

Uskrs je jedan od najpopularnijih blagdana u godini. Podsjetit ćemo vas na uskrsne tradicije i običaje i inspirirati vas za ukrašavanje svog doma. Osim toga, govorit ćemo i o glavnim obilježjima Uskrsa, tradicionalnim uskrsnim jelima te slavljenju diljem svijeta.

Kada je Uskrs?

Datum Uskrsa nije isti svake godine. Uskrs pada na već u prvu nedjelju nakon prvog proljetnog punog mjeseca (uštapa). Kako je prvi proljetni uštap moguć samo između 22. ožujka i 25. travnja, to znači da Uskrs slavimo samo unutar tog perioda. Uskrs će tako ove godine biti 9. travnja, a Uskrsni ponedjeljak 10. travnja.

Povijest i simboli Uskrsa

Iako se Uskrs prvenstveno veže uz obilježavanje uskrsnuća Isusa Krista, njegovo podrijetlo vuče korijene iz poganskog blagdana kojim se slavilo ponovno rođenje prirode nakon zime. U tom razdoblju Židovi slave praznik oslobođenja, tzv. Pasha. Njime se obilježava Mojsijevo izbavljenje Izraelaca iz egipatskog ropstva.

Uskrsni dani i njihovo značenje

Kako Kršćani slave Uskrs? Veliki tjedan počinje na Cvjetnicu, a završava na Uskrsnu nedjelju.
  • Cvjetnica je nedjelja na koju se posvećuju grančice masline, koje simboliziraju palmino lišće kojim je narod pozdravljao Isusa. U nekim područjima je običaj i umivanje u proljetnom cvijeću, vrlo često ljubičicama. Ujutro se ubere cvijeće čije se latice potope u čistoj vodi u lavoru ili posudi za ranojutarnje umivanje. Smatra se da ovaj običaj donosi ljepotu, zdravlje i blagostanje za ukućane.
  • Veliki ponedjeljak, Veliki utorak i Velika srijeda - nekoć, a i danas se u domovima na ova tri dana obavljalo veliko proljetno čišćenje i uređivanje doma za Uskrs. Ukućani su pripremali svečana jela, a manje se radilo na zemlji, u polju ili vinogradu kako bi se više posvetili nadolazećem blagdanu i molitvi.
  • Veliki četvrtak bio je dan Isusove posljednje večere. Tog dana prestaje razdoblje korizme.
  • Veliki petak je dan kada je Isus osuđen na smrt. Na taj dan se posti, običaj je da se ne jede meso. To je ujedno i jedini dan u godini kada u crkvama nema svete mise.
  • Velika subota je u znaku priprema za blagdan Uskrsa. Priprema se hrana, peku kruh, pogače i kolači, a i farbaju se i ukrašavaju pisanice na različite načine kako bi sve bilo lijepo i spremno za nedjelju.
  • Uskrsna nedjelja je najveći kršćanski blagdan. Isus je uskrsnuo na taj dan. Ljudi nose hranu u košaricama na posvetu u crkvu te odlaze doma proslaviti ga s ukućanima i rodbinom.
  • Uskrsni ponedjeljak drugi je dan uskrsnog slavlja te se na taj dan često putuje u posjet rodbini i s njima slavi Uskrs.

Uskrsne tradicije i običaji

Među najpopularnijim uskršnjim običajima je bojanje uskrsnih jaja, odnosno ukrašavanje pisanica. Postoje vrlo različiti načini ukrašavanja pisanica pa je tako često farbanje raznim bojama, zatim bojanje prirodnim bojama dobivenim od raznog bilja, ukrašavanje voskom ili čak i čipkom.

U Hrvatskoj je jedna od tradicija i razmjena pisanica kao simbola ljubavi i plodne godine, ali i kao znak privrženosti obitelji. S djecom se pak igraju razne igre, od izrade uskršnjeg gnijezda do skrivanja pisanica, slatkiša ili poklončića u gnijezda ili u vrtu uz priče kako ih je uskršnji zeko sakrio i kako ih sada moraju sami pronaći.

Uskrsni simboli

  • Jaja, tj. pisanice - simboliziraju plodnost i novi život.
  • Janje – u kršćanstvu je simbol vezan uz Isusa jer je on prema vjeri žrtveno janje, osoba koja se žrtvovala za spas svijeta.
  • Uskršnji zeko je tipičan simbol poganskih proljetnih slavlja. Simbolizira proljeće, toplinu, sunce i novi život.
  • Pile - također simbolizira rađanje, proljeće i novi život.
  • Križ je jedan od najvažnijih simbola, uglavnom zato što je Isus bio osuđen na smrt razapinjanjem.

Kako se Uskrs slavi u svijetu

Uskrs u Engleskoj
Na stolu dominira janjetina poslužena s batatom i mladim proljetnim povrćem. Djeci se uglavnom daju čokladna jaja koja uskrsni zec prethodno skriva u kući ili u vrtu pa ih djeca traže.
Uskrs u Poljskoj
Obitelji vjernika na Veliku subotu idu zajedno u crkvu gdje se blagoslovi hrana koju zatim zajedno jedu u nedjelju ujutro. Sa sobom obično nose kobasicu, jaja, hren, kruh sa solju i ostalim začinima. Na Uskrsni ponedjeljak momci pokušavaju politi djevojke kantama vode kako bi se udale do godine.
Uskrs u Španjolskoj
U Španjolskoj je Uskrs važniji od Božića. Ulice su pune vjernika sa šiljatim kapuljačama od kojih neki imaju metalne lance kao simbol pokore. Među uobičajenim uskršnjim jelima je slana pogača u obliku "vijenca" Roscón de Pascua od dizanog tijesta.
Uskrs u Irskoj
U Irskoj imaju neobičnu uskršnju tradiciju - zakopavanje haringi. Zakopavanjem haringi, koje su bile glavno jelo u doba korizme i posta, ljud označavaju kraj posta i ponovni početak uživanja u mesu i mesnim prerađevinama.
Uskrs u Švedskoj
U Švedskoj u kojoj je boja Uskrsa žuta, pisanice ne donosi uskršnji zeko, već pilići. Domovi se ukrašavaju raznim dekoracijama od perja i jaja jer kako u to vrijeme još gotovo ništa ne cvate, i grmove po vrtovima znaju ukrasiti perjem, papirnatim ukrasima, pisanicama i sličnim ukrasima.

Uskrsne dekoracije

Razmišljate kojim ukrasom uljepšati svoj dom? Imamo nekoliko ideja za uskršnju dekoraciju za vas. Tipični uskrsni ukrasi su, primjerice, uskrsni vijenac s cvijećem ili ljuskama pisanica ili buket proljetnih napupalih grana također ukrašen pisanicama.
Što bi Uskrs bio bez pisanica? Možete ih ukrasiti na različite načine. Najčešće se koriste boje ili naljepnice, međutim na Bonamiju možete pronaći inspiraciju i za druge zanimljive tehnike:
Popularne su i sve vrste vanjskih ukrasa, poput košarica,ukrasnih škrinja ukrašenih cvijećem i uskršnjim jajima ili velikih vaza s proljetnim cvijećem. Ako pak nemate vremena za izradu vlastitih ukrasa - zavirite u našu kategoriju uskršnjih ukrasa gdje vas čeka mnoštvo lijepih proizvoda.

Uskrsna hrana

Svima su poznata tradicionalna uskrsna jela koja uključuju glavne namirnice poput jaja, pečene šunke, hrena, rotkvica i slično. Hoćete li ove godine probati manje poznata jela?

Punjena jaja – umjesto tradicionalnih kuhanih jaja, poslužite ove godine punjena jaja, možete bjelanjke napuniti usitnjenim komadićima žumanjaka pomiješanim sa sitno nasjeckanim češnjakom, paprikom, senfom, vlascem, majonezom, maslinama, rotkvicom i ostalim povrćem po želji.

Mesna štruca - Kuhanu šunku ili mljeveno meso pripremite u mekom tijestu te napunite s tvrdo kuhanim jajima narezanim na kolutiće i umakom po želji.

Proljetni muffini - muffini ne moraju isključivo biti slatki, napravite za promjenu slane. Pripremite muffine sa svježim sirom, šunkom te naribanim masnim sirom zapečenim na vrhu, u smjesu svježeg sira možete dodati i vlasca te češnjaka ili hrena i ostalih tradicionalnih uskrsnih delicija.

Maneštra od slanutka - popularna je u Istri, ali možete ju isprobati po tradicionalnom receptu ili dodati povrća i mesa po svom izboru. Namočite slanutak, a na maslinovom ulju pirjajte nasjeckani luk, poriluk, mrkvu i celer. Dodajte ocjeđeni slanutak. Dobro promiješati temeljac i kuhati dok slanutak ne omekša, može se poslužiti kao predjelo, ali i kao glavno jelo.

Pinca ili slatki kruh, sirnica, pogača jedna je od nezaobilaznih uskršnjih slastica, pogotovo u Dalmaciji i Primorju i Istri. Radi se od dizanog tijesta koje se oblikuje u kuglu, a mnogi ga ukrase pisanicom.